Jdi na obsah Jdi na menu
LovecPokladu.cz - detektory kovů
 


Policisté z Kroměříže

Fotografie není součástí mé sbírky. Její sken mi ke zveřejnění zaslal můj kolega. Fotografie nám představuje část příslušníků Obecní výkonné policie Kroměříž v roce 1944.

Na okraji fotografie je uveden i název fotoateliéru a rok pořízení: Atelier Přikryl sen. Kroměříž 1944.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hodnostní označení

(Bartalmission, 28. 12. 2015 11:53)

Je někde ke zhlédnutí (stažení) vyobrazení toho límcového hodnostního označení, které mají na této fotografii kroměřížští policisté?

Stejnokroj stráže Kroměříž

(Mira, 9. 6. 2007 13:31)

Rozdíl mezi tzv. státní policejní stráží a obecní policejní stráží ve stejnokroji je následující. Barva vyložení u státní stráže je červená, u obecní středně modrá, dále obecní měla u blůzy na zádech látkovou sponu, kteráž u státní byla odstraněna již předpisem v roce 1938. Dál se lišila v detailech šití,ale to bylo spíše způsobeno zalíbením zřizovatele, tedy města. Barva modré se taktéž lišila v odstínu, mnohde až na světle modrou. Varianta zobrazená na fotce je tedy v rozmezí let 1940-1944. Ale u menších stráží, obecních strážníků, mám doloženo uzpůsobení dle předpisu až na přelomu 1941/42.

Re: Policisté Kroměříž

(Vlastimil Flášar, 22. 5. 2007 20:55)

Ahoj Ondro!
Já to velmi zjednoduším. Za I. republiky byla představa, že uniformy Obecní výkonné policie by se měly odlišovat od uniforem ostatních bezpečnostních sborů. Zejména barevným provedením a neměly na nich být distinkce. Pokud obec chtěla zřídit obecní policii a zavést pro ni uniformy, musela návrh zaslat ke schválení na příslušné úřady. Schvalovací proces se asi dosti vlekl a tak to obce obcházely tím, že o schválení ani nežádaly a uniformu pro svou policii si udělali po svém. Často pak uniformy Obecní výkonné policie byly stejné nebo velmi podobné uniformě USSB. Za okupace toto chtěli nacisté unifikovat, ale ještě v roce 1942 museli konstatovat, že se na to někde doslova vybodli. Toto píšu jen tak po paměti. Podrobnější informace nalezneš v knize o historii obecních policií. Její sken je v rubrice Knihy, v galerii Novější publikace. Já ji zapůjčil, až se mi vrátí, tak Ti ji klidně pošlu.

policisté Kroměříž

(Ondra, 20. 5. 2007 21:23)

Mají Vlastíku stejný uniformy jako USSB tedy uniformovaná stráž sboru bezpečnosti,jaký byl tedy rozdíl mezi USSB a Obecní výkonou policií?