Jdi na obsah Jdi na menu
LovecPokladu.cz - detektory kovů
 


Pouta

Zde prezentované příspěvky pocházejí ze sbírky pana Josefa Hejla. Domnívám se, že vlastní největší sbírku pout u nás. Jeho internetové stránky naleznete i v mých oblíbených odkazech pod názvem Sbírka policejních pout, jinak www.pouta.org

Na snímcích pod názvy Pouta 01 a Pouta 02 vidíte detail pout, jejichž výrobu pan Hejl odhaduje někam mezi roky 1930-1960. Podle ražby jsou zcela jistě od nás. Nenapadá Vás něco při pohledu na ty iniciály?? Mají poměrně velmi propracované zámky, téměř nemožné je improvizovaně otevřít. Pan Hejl se domnívá, že je mohla používat za První republiky československá policie, případně že jsou z poválečného období pro použití ve věznicích. Jsou velmi podobná poutům Schwarz Deutsche Polizei z jeho sbírky. Na spodní hraně jsou taková tlačítka pro zajištění.

Můj osobní názor je takový, že tato pouta se používala ve věznicích a že ta zkratka V.Tr.K. může např. znamenat Výkon trestu Kuřim, tedy ža tato pouta byla používána na oddělení výkonu trestu ve věznici Kuřim či v jiné věznici, jejíž název začíná na písmeno K.

Na snímku pod názvem Pouta 03 vidíme velmi zvláštní pouta. Pana Hejla by zajímaly Vaše názory a poznatky na to, v jakém období se tato pouta vyráběla, kde byla vyrobena a kde se používala. Sám za sebe mohu jen dodat jen svoji domněnku o tom, že tato pouta používala nějaká vězeňská služba. Ale kdy a kde, to si netroufám odhadnout.

Takže přeji příjemnou podívanou a formou komentářů přihoďte své poznatky a názory.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pouta č.3

(Sběratel, 19. 5. 2017 22:15)

Sám jedny vlastním, zkoušel jsem sehnat jakoukoliv informaci na zahraničních webech. Někdo předpokládá rakouský původ, někdo německý, ale nejpravděpodobnější se jeví italský. Údajně používané italskými karabiniéry (Carabinieri Reali) v průběhu devatenáctého století do roku 1918 pro převoz vězňů. Rád bych zjistil více, ale informace jsou velmi strohé. Na zahraničních webech lze informace hledat pod označením "Dollar handcuffs".

pouta c 3

(petr, 14. 4. 2017 9:22)

vlastmim tytez pouta muzete prosim nekdo odhadnout cenu pouta c3

Dotaz

(Jan Vítek, 21. 7. 2010 22:48)

Dobré odpoledne,dnes jsem se dočetl,že npor.Pechal při zatýkání gestapem rozlámal dvoje "Schwarz".Nemám tušení jak přesně vypadají,je však možné rozlámat (a hned dvoje) pouta,jež byla (bohužel) tisíckrát a tisíckrát předtím bez problému využita? Právě dočítám knihu SMRT BOHA SMRTI oo Jaroslava Andrejse.Nejsem historik a přesto jsem v ní našel několik nesrovnalostí,ověřil jsem si z jiných zdrojů,že autor skutečně chyboval.Věnoval jsem se těžké atletice,vážím dost přes 100 kg,ale nemyslím si,že bych to dokázal.Budu rád,když mi někdo dotaz zodpovíte. dessteiner@seznam.cz

¨Pouta

(Josef Šlesinger, 20. 6. 2007 13:06)

Dobrý den,
nepředpokládá, že by pouta byla z Kuřimi, místní věznice oslavila vloni teprve 25let trvání. Nemohlo by se jednat o "Vazební trestnice K...."?