Jdi na obsah Jdi na menu
LovecPokladu.cz - detektory kovů
 


Hříbek

Můj kolega pátrá po tom, která policejní součást během II. světové války používala tuto přilbu. Jedná se o naši přilbu vz. 32, která se tehdy vyvážela do několika zemí, mimo jiné např. do Jugoslávie či Finska.

Zde prezentovaná přilba pochází z velmi důvěryhodného zdroje, to znamená, že není dodatečně předělávaná či upravovaná např. z důvodu zvýšení její atraktivity či ceny. Původní je tedy lak i nálepka s nacistickou policejní slepicí.

Nevyřešenou otázkou tedy zůstává, který policejní sbor, nebo jeho součást, tuto přilbu používal.

Pokud k tomu někdo z Vás něco ví, přihoďte komentář. Děkuji předem.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

čačak

(Koli18, 10. 1. 2012 22:57)

Do Jugoslávie se tato helma nevyvážela, na přelomu let 38/39 byla do království SHS prodána licence na její výrobu. Tato helma je označována jako "čačak" nebo jako M39. Vyráběla se až do roku 41 v městě Čačak v dnešním Srbsku. Většina těchto helem byla posleze použita buďto organizacemi na území bývaleho SHS, nebo italskýmy okupanty zejména pro policii a záložní letectvo. Za zmínku stojí používání těchto helem ruskými protipartizánskými jednotkami bojujícími v Jugoslávii na německé straně. Tyto helmy jsou velmi ceněné a poměrně vzácné!

Co se týče zjišťování Vašeho kolegy (mimo to co píše kolega níže), tak v letech 43 a 44 němečtí okupanti zrekvírovali velké množství těchto helem, které poslali do západní Evropy. Je možné vidět přilby s označením policie, wehrmachtu, ozbrojené ostrahy železnic, luftschutzu, dokonce vlastním jeden exponát dodaný nizozemské domobraně. Konkretně ale helmy vz. 32 se značením policie, jakož i jiná výstroj byla poslána pro tzv. Schuma battalion přeměněný na 15. SS divizi. Byla tvořena dobrovolníky z pobaltských republik a šla spolu s Einsatzgruppen a policejními jednotkami a docela nechvalně se proslavili v lovu na židy a bolševiky (aspoň co hovoří zdroje na internetu, nijak jsem po této jednotce nepátral). Jejich výstroj byla dosti tvrořena čs. ukořistěnými věcmi.

Co se týče dalších států mimo čsr, tak tato helma byla prodána do Chille, Dánska, Finska, po druhé sv. válce i do Polska, kde byla krátkou chvíli používána armádou, posléze hasiči, podobně jako u nás. Velkou neznámou je pro mě použití těchto helem v exotických zemích, bohužel k tomu informace prozatím nemám.

V čsr je známých několik modelů, mimo klasické armádní tu jsou se značením pro finanční stráž, četnictvo a dokonce prý i se značením POL pro policii (doposud jsem viděl jen foto, ale nemám bližší info). Za protektorátu pak 2 verze slovenských, tedy od roku 41 s modrým pruhem a bílým křížem, po roce 42 bez kříže, který byl dobře viditelný pro sovětské odstřelovače. K tomuto existují předpisy ve slovenských archívech. V protektorátu pak pro vládní vojsko a pak se znakem protektorátu, pravděpodobně pro policii a četnictvo (bližší info nemám). Civilní verze zmiňovat nebudu. Tyto helmy mám datované léty 34-38 a po druhé válce pak datovanou z roku 50, ale už se skříženými meči.

Snad jsem tak nějak popsal celkově co o této helmě vím, případně fotky, nebo další info můžeme vyměnit prostřednictvím kontaktních informací na mém webu - www.ceskoslovenskeprilby.wz.cz

TADY NIC

(DOMINIK, 29. 7. 2010 18:21)

KDYŽ TO DÁŠ NA DETEKTORWEB TAK BUDEŠMÍT INFORMACE OD HESKÝ ŘADKY ZNALCU

Hříbek

(Vlastimil Flášar, 12. 8. 2008 20:18)

Pan Jiří Líbal sr. chtěl přidat k tomuto příspěvku komentář, ale nějak mu to nešlo, tak mi komentář poslal mejlem a zde ho tedy máte:

1) Na které straně přilby je odznak?
2) Má zobrazená přilba obtisk i na druhé straně (červený podklad, bílý kruh s černým hákovým křížem)?

k 1):Časté jsou fotografie příslušníků výcvikových jednotek SchuPo, kteří mají přilby obráceně (tj. zadkem dopředu)

Zodpovězením dotazů 1) a 2) by se dalo s velkou pravděpodobností určit, zda se jednalo o přilbu pro výcvikové jednotky nebo o přilbu pro tzv. Hilfpolizei...

- Přilby vz. 32 používala německá policie (SchuPo) po obsazení Českoslovenka pouze pro výcvik.
- Bíle lemovaný odznak používala především Feuerschutz
- Jinak jednotlivé složky německé policie v období 3. říše měly různé barvy "zbraní" - černá byla cca od 1943 (přesné datum z hlavy nevím) určena pro Technische Nothilfe (TeNo, TN) - technická nouzová pomoc (dle protektorátní terminologie)

Odpoveď

(Ing. Jozef LIPA, kpt.v.v., 30. 7. 2008 17:38)

Domnievam sa, že takéto prilby sa používali počas II.svetovej vojny u špec. parajednotiek ma území Slovenska. Prilba i znak sa mi totiž zdajú povedomé z jednej propagandistickej fotografie z tohto obdobia.

Přilba

(Josef Šlesinger, 4. 6. 2007 10:13)

Dle konzultací hojně využívala německá policie "hříbky" po obsazení naší vlasti na zabraných územích jako provizorium, než byly jednotky vybaveny německými zdroji. Problém je bohužel v pravosti, originály se vyskytují minimálně...

Hříbek

(Ondra, 1. 6. 2007 23:49)

Takovej hříbek Vlastíku vidím teda fakt prvně,to je docela raritka.