Jdi na obsah Jdi na menu
LovecPokladu.cz - detektory kovů
 


Četníci a policisté on-line

Tato fotografie není součástí mé sbírky. Je součástí sbírky mého kolegy Mufa. Představuje nám nastoupené četníky a policisty před nějakou velkou budovou. Mohou to být kasárna, úřad, škola apod. Povšimněme si, že pro účely tohoto parádního nástupu byla na zemi, pravděpodobně vápnem, vysypána dlouhá bílá čára (linie), aby pánové v první řadě byli pěkně vyrovnáni. S trochou humoru a nadsázky můžeme prohlásit, že páni četníci a policisté jsou on-line.

Je mezi mými kolegy taková teorie, spíše dohad, že tato fotografie mohla být pořízena ve 20tých letech minulého století, koncem listopadu nebo v první polovině prosince. S největší pravděpodobností byla fotografie pořízena někde v Čechách, ne na Moravě či jinde, neboť četník, čtvrtý muž zprava v první řadě, má na rukávové nášivce číslo 1 (na tomto náhledu to není vidět, ale na zvětšenině ano), což značí Zemské četnické velitelství Praha. Byl vysloven názor, že fotografie mohla vzniknout v Praze na Maninách a že se jednalo o nějakou slavnostní příležitost, neboť jde o kvalitní fotografii, která snad nebyla pořízena jen tak z ruky. Možná ji vyhotovil fotograf profesionál s pomocí stativu. Kdo ví, čili čort znájet.

Takže pátrejme všichni společně po místě pořízení předložené fotografie, eventuelně po okolnostech jejího vzniku. Své pátrání můžeme zúžit na města, ve kterých byla za I. republiky zřízena státní uniformovaná policie. Znovu opakuji, pouze v Čechách.

Po nahlédnutí do odborné literatury jsem zjistil, že tato fotografie by čistě teoreticky mohla být pořízena v Praze, Plzni, Liberci, Kladně, Chebu, Karlových Varech, Mariánských Lázních a v Ústí nad Labem. Kniha Dějiny policie a četnictva II. však neuvádí přesný výčet měst, kde byla zřízena státní uniformovaná policie, přesněji Sbor uniformované stráže bezpečnosti. Spíše bych to odhadoval na nějakou "venkovskou" oblast, tedy ne velké město a to podle většího počtu četníků a menšího počtu policistů na fotografii.

Při podrobnějším studiu literatury (Dějiny policie a četnictva II.) jsem dospěl k závěru, že uvedená fotografie musela být skutečně pořízena v letech 1921 - 1930, neboť ty odznaky na brigadýrkách četníků byly používány právě v těchto letech. Od roku 1930 byly zaoblenější. To vzniklo přídáním ratolestí po jejich obvodu. Rukávové nášivky na levém rukávu, které označovaly příslušnost k určitému Zemskému četnickému velitelství, byly roku 1930 odstraněny.

Za případné poznatky Vám předem děkuji.

Nedávno byla vyslovena domněnka o tom, že fotografie mohla být pořízena v Chebu, takže zavítá-li na tyto stránky někdo z Chebu, ať se určitě ozve se svým názorem.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář