Jdi na obsah Jdi na menu
LovecPokladu.cz - detektory kovů
 


Pitaval

Člověka  neznalého věci, který uslyší poprvé toto slovo, snad  napadne,  že to má něco společného s pitvou či s osobou, která pitvu provádí,  ale  ve skutečnosti tomu tak není. Pitaval je označení pro sbírku  kriminálních  případů, která byla vydána pro pobavení i poučení  široké čtenářské veřejnosti.  Kde se vzalo toto zajímavé a zvláštní  označení? Odkud pochází slovo "pitaval"?  Při pokládání podobných  otázek nejdříve s oblibou sáhnu po sice již zastaralém,  ale do  dnešní doby nepřekonaném (alespoň co do rozsahu) Ottově slovníku  naučném.  V díle XIX. na straně 803 pod heslem de Pitaval  Francois Gayot,  si můžeme přečíst následující informaci  (zde uvádím pouze výtah): "slavný  právník francouzský (*1673 v  Lyoně - 1743). Byl nejdříve vojákem, pak studoval  práva a stal  se r. 1713 advokátem. Vydal sbírku zajímavých kriminálních případů,  Causes célebres et intéressantes (Paříž, 1734 a sl., 20sv., v  Basileji 1747 a  sl., 4 sv.; něm. v Lipsku 1747 - 68, 9 sv.)...
Jiná encyklopedická literatura nás poučuje o tom,  že "Pitaval  Francois Gayot de, 1673 - 1743, fr. právník; autor  slavné sbírky soudních  případů ze 17. - 18. st. (č. výbory Slavné  kriminální případy, Slavné soudní  případy). Podle něho nazval  Kisch svůj Pražský pitaval." zdroj: Ilustrovaný  encyklopedický  slovník II., Academia 1981.
Vzhledem k tomu,  že žijeme v době, kdy nám lidem vládnou  informace a rozvinuté  informační technologie, nedalo mi, abych nenahlédnul i do  proslulé  internetovské Wikipedie, kde jsem pod heslem Pitaval, našel tuto  informaci: "Název vznikl podle jména francouzského právníka a  spisovatele  Françoise de Pitaval (*1673 - 1743), který vydal známou  sbírku zajímavých  kriminálních případů Causes célebres et intéressantes  (1734 - 1743, celkem  dvacet svazků). Slovo pitaval použil pro  svou sbírku kriminálních případů  například Egon Erwin Kisch (Pražský  pitaval, 1931) nebo Vladimír Segeša  (Prešporský pitaval, 2005).  Malý pitaval z velkého města je také českolovenský  televizní seriál  z roku 1982." zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pitaval
A to by snad pro objasnění pojmu pitaval mohlo stačit.  Sjížděl  jsem net a zjistil jsem, že Pražský pitaval od E. E. Kische  byl nedávno vydán  znovu. Stačí do vyhledávače zadat např. Pražský  pitaval a vypadne mnoho odkazů  na on-line knihkupectví, kde se  dá tato publikace, podotýkám velmi zajímavá,  objednat. Rozhodně  by neměla chybět v knihovničce toho, kdo fandí kriminalistice  a  vědám příbuzným.
Je zřejmé,  že pokud má kniha již v samotném názvu slovo  pitaval, zní to jaksi  vznešeněji, ale v podstatě pitavalem můžeme nazvat snad  každou  knihu, která obsahuje alespoň několik kriminálních případů (ne  smyšlených),  pokud možno, obšírněji popsaných.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář