Jdi na obsah Jdi na menu
LovecPokladu.cz - detektory kovů
 


Česká televize uvede 14. díl – Mechanoskopie ze seriálu Dobrodružství kriminalistiky

20. 3. 2012

Česká televize uvede 14. díl – Mechanoskopie seriálu Dobrodružství kriminalistiky na programu ČT1 ve čtvrtek 5. dubna 2012 ve 20.00 hod. a následně 6. dubna 2012 v 05.05 hod.

Velmi bych uvítal, kdyby se po odvysílání pořadu rozproudila diskuse k obsahu a uměleckému ztvárnění příběhu. Osobní stanovisko uveřejním po odvysílání pořadu na těchto stránkách. Prozatím bych rád formuloval několik doporučení, jak vysílaný pořad vnímat a nad čím by bylo účelné se bezprostředně po jeho odvysílání zamyslet.


Tím nejdůležitějším je pochopení odborné zápletky příběhu. Kolorit prostředí, ve kterém žila tehdejší společnost, podaný věcně zajímavě a adekvátně, vnímejte naplno, je to dodnes velmi užitečné. V záběrech z četnické stanice je možné srovnávat s prostředím prezentovaným v Četnických humoreskách. Po shlédnutí pořadu si zkuste formulovat osobní charakteristiku strážmistra Ladislava Havlíčka s tím, že to důležité je v jeho přístupu ke službě, ale podle mého názoru i k lidem v okolí. Zábavná výplň, charakterizovaná pivem, tancovačkou a prostitutkou, je dílem umělecké fantazie, přispívající k zajímavosti příběhu. Nakolik se autor strefil do skutečného života hlavního aktéra, je dnes nejvýše námětem k diskusi, protože příběh se odehrál před více než osmdesáti léty v česko – německém prostředí našeho severního pohraničí a pamětníky stejně jako osobní spis bychom hledali marně. K vědecké Mechanoskopii včetně sepsání učebnice vede od příběhu naštěstí ne dlouhá cesta, která byla podmíněna nejen technikou, ale také založením odborných pracovišť na Ústředním četnickém pátracím oddělení v Praze. Prvorepublikové četnictvo mělo velitelský sbor, který výrazně přispíval v oblasti bezpečnostních složek k budování moderního státu – Československé republiky.


 ing. Ladislav Havlíček


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář