Jdi na obsah Jdi na menu
LovecPokladu.cz - detektory kovů
 


Zajímavá kniha

25. 4. 2007

Jak jsem si dnes večer před spaním listoval ve svém oblíbeném časopise Osvěta SNB, tak jsem při tom narazil na jednu zajímavou reklamní upoutávku.

V ročníku I., číslo 14 z prosince 1946 je uvedeno, že vyšlo 2. vydání románu od Vladimíra Pazourka: Ústup z hranice. Román dokumentuje neochvějné a skromné hrdinství svazů SOS - Stráže obrany státu, vystaveným prvním náporům vetřelců v našem pohraničí, osudného podzimu 1938. S obálkou a frontispicem Jaroslava Švába, brož. Kčs 55.-, váz. Kčs 80.-

Chtěje si tu knihu pořídit, rozhodnul jsem se, že hned projedu některé on-line antikvariáty, ale nakonec z velké projížďky sešlo, neboť jsem na ni natrefil hned v antíku prvním. Za pouhých 35,-Kč, ale vydání z toku 1975. Tak jsem na tu knihu zvědav. Jen by mě zajímalo, zda oproti těm prvním vydáním, neprovedli soudruzi ve vydáních dalších nějaké změny? Nechce se mi věřit, že by se v roce 1975 jen tak opěvovalo hrdinství četníků, policistů a příslušníků Finanční stráže. I když snad v té době již podobné faktografické publikace vycházely, byť ještě tendenčně zaměřené. Musel bych prohrabat svoji knihovnu.

Vlastimil Flášar

 

Níže uvedenou recenzi jsem převzal z časopisu Osvěta SNB, ročník I., číslo 5, březen 1946.

Nakladatelství V. Petra

V. Pazourek „Ústup z hranice“ Román českého podzimu 1938, ukazuje nám život členů Stráže obrany státu (SOS) na jednom úseku našich hranic. Všední nepathetické hrdinství, vlastně povinnost neznámých příslušníků finanční stráže k republice, je zachyceno střídmou větou a tvoří tak dokument beznadějné situace, nezaviněné jen zradou západu, ale i zradou našich lidí. Lid chtěl bojovat za svou svobodu. To je jasně znát i na tomto románovém dokumentu doby. Nás, příslušníky nového bezpečnostního sboru bude z knihy ještě zajímat i ta okolnost, že SOS byla po technické stránce nedostatečně vybavena k svému úkolu. Jistě mnozí naši čtenáři měli zkušenosti se SOS, která byla do značné míry právě jimi tvořena; neškodilo by, kdyby nám napsali své poznatky a zkušenosti, aby i k nim mohlo být přihlíženo při probíhající technické reorganizaci ve SNB. Jest jasné, že v oněch kritických dnech přepadů celnic a stanic by byl jednou z nejdůležitějších zbraní právě samopal. Jistě bude – alespoň v pohraničí – samozřejmou částí výzbroje SNB. (55 Kč.)

F.T.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Četnictvo v Německé Lutyni

(Břetislav Suchánek, 11. 8. 2016 7:09)

Prosím o zaslání informace o umístění a fungování četnictva (resp.finanč.stráže) v Německé Lutyni (pol.okres Fryštát),v letech 1937,podzim 1938 a jaro 1939 . Moc děkuji předem, B.S.