Jdi na obsah Jdi na menu
LovecPokladu.cz - detektory kovů
 


Strážmistr Josef Vít

18. 5. 2008

Strážmistr Josef VítStrážmistr Josef Vít (toho jména a příjmení druhý v četnictvu, prvním byl velitel četnického odd. Kladno pplk. Josef Vít), narozen 22.5.1913, zemřel 3.11.1940, příslušen do Konecchlumí čp. 13, okr. Jičín, vyznání katolického.


Po absolvování základní školy, 8. tříd, a tří tříd školy měšťanské v Jičíně(?), vyučen drogistou u Filipa v Jičíně (nyní drogerie Bílá Růže, Valdštejnovo nám čp. 92). Vojenská služba u 40.(?) letky – viz jedna z fotografií z vojny Foto Petrů Brno – bude zveřejněna). Přesný nástup k četnictvu dosud nezjištěn. Vzhledem k uniformě, spz. havarovaného vozidla, jakož dalším indiciím, předpokládá se rok 1937. Dle kalendáře četnictva z roku 1942 příslušen k četnické stanici Smidary. V době úmrtí bydlel v obci Káranice, okr. Nový Bydžov, nyní okr. Hradec Králové.

Obrazek


Dne 3.11.1940 při střežení na mostu železniční trati u obce Otradovice, okr. Brandýs nad Labem, nyní okr. Mladá Boleslav, na dvojkolejné trati za mlhy, zde projížděly dva vlaky proti sobě, přičemž on, stoje mezi kolejemi, byl jedním z vlaků zachycen a usmrcen.

Obrazek

Převzato z Kalendáře Četnictva Protektorátu Čechy a Morava 1942


Pohřbu v jeho obci Konecchlumí, okr. Jičín, se účastnili nejen zástupci četnictva, hudba vládního vojska a čestná jednotka, zástupci německé moci, ale především velký počet místních osob, zejména pak mladých. Jeden z nich p. V. Polák zvonil na věži místního kostela Sv. Petra a sv. Pavla, dvoje hrany.


Z rodinných příslušníků jsou na fotografiích: otec Josef Vít, starší pán s knírkem, (sochař, myslivec, v okolí vystavěl několik pomníků padlým z 1. sv. války), bratr František, (na společné fotografii z alba), bratr Miloslav, sestra Blažena s manželem Ervínem Krennem, (pán s pleší – hodinářství Jičín, Husova ul.393, nyní Starožitnictví a hodinářství Josef Krenn, Jičín, ul. Husova čp. 99) a vážná známost Josefa Víta, slečna Marie. (Tato jak vidno z fotografií, na rakev položila před jejím spuštěním do hrobky, vzájemnou jejich korespondenci). Duchovním na fotografiích je děkan Lužanský p. Burkhard.


Na fotografii Konecchlumí současnosti č. 1 je vidět budova čp. 6, u Adamů, (chátrající, bez omítek), kde cca od roku 1927 byla četnická stanice Konecchlumí, bydlel zde mj. strážm. František Kousal. Posléze byla četnická stanice v domech čp. 27 u Smolíků, tzv. na horních, a posléze u Drbohlavů.


Pamětník Václav Polák (1920) vzpomíná, že společně s bratrem Josefa Víta, Františkem Vítem jej navštěvovali v obci Káranice, kde strážm. Josefa Víta, si rodina u níž bydlel, velmi oblíbila. Oblíben byl rovněž mezi Konecchlumskou a okolní mládeží, o čemž svědčí její hojná účast na pohřbu, jak dále vzpomíná p. Polák, byl strážm. Josef Vít fešák, vzhledem i k tomu, jakože byl tzv. pod pensí, byl o něho mezi děvčaty enormní zájem, ba dvě z děvčat se i o něho poprala. Byl společenský a velmi pěkně maloval. Rodina p. Františka Víta vzpomíná deníku strážm. Josefa Víta, kde byly i vydařené obrázky, bohužel do současné doby tento nepodařilo se najíti, pravděpodobně jej podědil jiný příslušník rodiny. Fotografie nejsou nijak popsány.


Dosud se nepodařilo zjistit, kdo zastupuje četnictvo na pohřbu: major – pravděpodobně Jindra Jaroslav(?), velitel četnického odd. Hradec Králové a podplukovník - důstojník za německou stranu.


Pohřební fotoalbum, jakož fotoalbum strážm. Josefa Víta laskavě poskytla rodina Františka Víta, Konecchlumí čp. 13, synovec strážm. Josefa Víta. Jak vidno, je nyní ze stodoly autodílna - vyhlášená (to již zase toliko viděti není), a v pravo truhlářství.
Hlas našeho venkova, ročník XVI, číslo 45, ze dne 7.11.1940, str. 3.


„V Konecchlumí se konal ve středu 6. listopadu odpoledne pohřeb četnického strážmistra Josefa Víta, který zahynul nešťastnou náhodou při konání služby 3. listopadu dopoledne. Svého kamaráda přišli doprovodit na poslední cestě četníci z celého okolí. Pohřbu se také účastnila četa vládního vojska z Jičína s vojenskou hudbou z Hradce Králové. Rovněž i zástupce říšské branné moci.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

něco bych pro vás našel

(krenn josef starší , 17. 2. 2020 5:18)

605268738 nějak dopoledne,ke dveřím se doplazím heslo:"něco od Víta"

něco bych pro vás našel

(krenn josef starší , 17. 2. 2020 5:18)

605268738 nějak dopoledne,ke dveřím se doplazím heslo:"něco od Víta"