Jdi na obsah Jdi na menu
LovecPokladu.cz - detektory kovů
 


Generál četnictva Josef Ježek

10. 5. 2007

JEŽEK Josef (* 2. 8. 1884 Žamberk, + ? Praha) - československý policejní úředník, generál četnictva a protektorátní ministr vnitra

Po absolvování gymnázia v Rychnově byl J. Ježek na zeměbranecké kadetní škole ve Vídni (vyřazen 1902) a roku 1909 přestoupil k četnictvu. V hodnosti poručíka působil nejprve u zeměbraneckého pluku v Bukovině (1914-15), poté na ministerstvu zeměbrany ve Vídni. Po vzniku Československa pracoval nejprve u četnictva v Jindřichově Hradci, odkud byl poslán roku 1919 na Slovensko jako první pobočník zdejšího četnického velitele. V letech 1924-37 byl přednostou četnického oddělení ministerstva vnitra, poté se stal zemským velitelem četnictva na Slovensku a od roku 1938 zastával stejnou funkci v Praze. Byl i osvětově činný - založil a redigoval časopis Bezpečnostní služba, který zanikl až s nástupem Protektorátu. V roce 1939 získal funkci generálního velitele četnictva. V červenci 1939 ho ministerský předseda Eliáš jmenoval ministrem vnitra a v této funkci působil až do ledna 1942.

V protektorátní vládě úzce spolupracoval především s Jaroslavem Krejčím. Jeho expertiza o postupu germanizace z podzimu 1939 vedla k odmítnutí slibu věrnosti Háchy Adolfu Hitlerovi. Ve vládě Jaroslava Krejčího z poloviny ledna 1942 na příkaz K. H. Franka již nepůsobil. Po revoluci v květnu 1945 byl přesto zatčen. Národní soud v roce 1947 rozhodl o upuštění od potrestání, neboť Ježkova činnost v období okupace při obhajobě národních zájmů mnohonásobně převýšila škodu. V roce 1954 byl znovu zatčen, během výslechů zažil mnoho utrpení a nakonec ho komunistická justice odsoudila za tzv. velezradu na 25 let žaláře. Většinu času do propuštění na amnestii (1960) strávil v Leopoldově.

(tp)

Tento text jsem převzal z internetové adresy:

http://www.libri.cz/databaze/kdo20/search.php

A nyní prosím pozor. Můj kolega pátrá po všem, co se týká životních osudů gen. Ježka. Máte-li k jeho osobě nějaké poznatky (vzpomínky pamětníků, fotografie, články, něco z pozůstalosti apod., dejte určitě vědět. Buď na  moji emailovou adresu, která je uvedena v kontaktech, nebo formou komentáře k tomuto článku. Já bych poté zařídil zprostředkování kontaktů a případní zájemci by již sami komunikovali s mým kolegou.

Za případné náměty a poznatky Vám předem děkuji.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Generál Ježek

(Vlada, 27. 2. 2008 18:51)

Také - víceméně marně - pátráme po dalších osudech generála Ježka.Zkuste se ozvat na
krcmar.vlada@seznam.cz

více info. o gen. Ježkovi

(Veronika Janáčková, 3. 7. 2007 20:36)

Dobry den, vsimla jsem si, ze shanite vice informaci o mem prapradedu Josefu Jezkovi. Verim, ze by ma babicka byla ochotna poskytnout vice informaci, popripade nejake fotografie, kde je zachycen ve spolecnosti jinych politicky vlivnych osob. Pokud mate zajem kontaktujte mne prosim na e-mailu: morouse@seznam.cz